Szatnie z meblami Malow to bezpieczne, trwałe i funkcjonalne przestrzenie dostosowane do realnych potrzeb użytkowników – niezależnie od tego, czy są to pracownicy zakładu przemysłowego, uczniowie szkoły podstawowej, czy zawodnicy w szatni sportowej.
Produkowane przez nas meble odpowiadają wymaganiom prawnym, są zgodne z normami i gotowe do intensywnego użytkowania. Przeczytaj tekst i poznaj wymagania prawne dotyczące szatni pracowniczych.

Przepisy na szatnie
Projektując szatnie trzeba myśleć o estetyce, ale i mieć na uwadze obowiązujące przepisy prawa. Narzucają one konkretne wymagania techniczne i funkcjonalne, które należy spełnić, by zapewnić użytkownikom bezpieczeństwo, higienę i komfort. W zależności od rodzaju obiektu – zakładu pracy, szkoły czy hali sportowej – obowiązują różne zapisy i normy.
A) Szatnie pracownicze
Podstawa prawna:
- Rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z dnia 26 września 1997 r. w sprawie ogólnych przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy (Dz.U. 2003 Nr 169, poz. 1650 z późn. zm.)
W zależności od rodzaju pracy, warunków środowiska pracy i stopnia zabrudzenia odzieży roboczej, pracodawca musi zapewnić odpowiednią szatnię:
- Szatnie odzieży własnej i roboczej – najpopularniejszy typ szatni pracowniczej. Według najnowszych norm szatnia powinna być dostosowana do rodzaju wykonywanej pracy.
- Szatnie przepustowe – obowiązkowe tam, gdzie występują substancje szkodliwe dla zdrowia. Przestrzeń czysta i brudna znajdują się w oddzielnych pomieszczeniach połączonych pomieszczeniem pośrednim wyposażonym w umywalki i natryski.
W szatniach niezbędne są szafki pracownicze spełniające wymagania:
- Szafki muszą być indywidualne – jedna komora ma być przypisana do jednego pracownika. Ilość miejsca wymaganego wewnątrz jest zależna od pracy wykonywanej przez pracowników.
- Wymiary: aktualne normy nie definiują wprost wymiaru całej szafy lub komory. Minimum wysokości to 1,2 m. Szafy Malow występują w wysokości 1800 mm i wielu szerokościach komory.
- Podział wnętrza: Szafka musi być podzielona na dwie części: oddzielnie na odzież roboczą i własną. Jeżeli występuje znaczne zabrudzenie, należy wydzielić dwie oddzielne komory.
- Zamykanie: Obowiązkowo zamykane na klucz, kłódkę lub inny sposób zamykania.
- Wentylacja szafek: szafka powinna zapewniać wentylację pozwalającą na obieg powietrza wewnątrz.
- Dodatkowe wyposażenie: haczyki, półki, możliwość zawieszenia ubrania.
Meble MALOW do szatni pracowniczej
W szatni pracowniczej najlepiej sprawdzą się szafy z rodziny SUM W. Występują trzy podstawowe warianty szaf ubraniowych SUM W MALOW.
- Sum 300 - pojedyncze komory o szer. 300 mm z możliwością zastosowania przegrody jako opcji
- Sum 400 - pojedyncze komory o szer. 400 mm z seryjną przegrodą dzielącą komorę w stosunku 1:3 i 2:3.
- Sum WZD - dwie komory dla jednego użytkownika, oddzielone stałą przegrodą, szafa zamykana wspólnym zamknięciem

B) Szatnie szkolne
Podstawa prawna:
- Rozporządzenie MEN z 25.03.2019 r. (Dz.U. 2019 poz. 1060) – aktualnie obowiązujący akt regulujący wyposażenie szkół.
Szkoła ma obowiązek zapewnić uczniom:
„Możliwość przechowywania odzieży wierzchniej, obuwia i podręczników w sposób zapewniający porządek, bezpieczeństwo i higienę.”
Dostosowanie do potrzeb dzieci i młodzieży, w szczególności:
- Szafki powinny być dostosowane do wzrostu uczniów. (np. młodsze dzieci – niższe szafki; starsze klasy – pełnowymiarowe szafki)
- Szafki powinny być łatwe do utrzymania w czystości – dlatego rekomenduje się konstrukcję metalową.
Wymagania funkcjonalne szafek - chociaż prawo nie określa konkretnych wymiarów i wyposażenia, praktyka i zalecenia PIP oraz MEN wskazują, że:
- Szafki powinny mieć wydzielone miejsce na ubranie i podręczniki, np. półkę lub wieszak.
- Powinny mieć otwory wentylacyjne – szafka powinna zapewniać wentylację pozwalającą na obieg powietrza wewnątrz.
- Szafki powinny być zamykane – ze względów bezpieczeństwa i ochrony rzeczy osobistych.
Lokalizacja i dostępność szatni/szafek
- Szafki mogą znajdować się zarówno w wydzielonych szatniach, jak i na korytarzach szkolnych, najważniejsze, by uczniowie mieli do nich stały dostęp.
- W szkołach, gdzie nie ma przestrzeni na wspólne szatnie, indywidualne szafki mogą je zastąpić w pełni, pod warunkiem spełnienia wyżej opisanych zasad.
Meble MALOW do szatni szkolnej
- Szafki Sus z półką - popularna szafka wyposażona w półkę oraz drążek z haczykami
- Szafki MSus z półką - szafka szkolna z półką dla najmłodszych – wysokość 1450 mm
- Szafki Sms - szafka szkolna z pionową półką na bocznej ścianie
- Szafki Sus - najbardziej podstawowy model szafki szkolnej wyposażony w drążek z podwójnymi haczykami

Meble MALOW optymalnym wyborem do szatni
Szafy Malow to kompleksowe rozwiązania zgodne z przepisami BHP. Posiadają wymagane atesty, są wykonane z trwałej blachy stalowej. Meble Malow są zgrzewane – tak jak samochody – dzięki temu są bardzo wytrzymałe i niezawodne. Dostępne są w 16 kolorach RAL, a dzięki zastosowaniu konwersji cyrkonowej w procesie przygotowania powierzchni do malowania, farba zyskuje na przyczepności.
Potwierdzeniem najwyższej jakości oraz trwałości produktów Malow jest 10 lat gwarancji.
Dzięki szerokiemu wachlarzowi modeli – SUM, SUS, SUL, WZD – oferujemy produkty dostosowane do każdego rodzaju szatni. Dodatkowe wyposażenie, takie jak daszki, podstawy z ławkami, szafki na buty czy różne rodzaje zamków (m.in. szyfrowe, RFID, SMART), pozwala na precyzyjne dopasowanie szaf do potrzeb użytkowników i rodzaju obiektu. Poznaj szafy socjalne bliżej!